MÜBEV’E TURİST AKINI

 

Apollon Tapınağı etrafında düzenlenen Apollon Takı festivalinde açık olan Mübadele ve anı evi, dokuz günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca ziyaretçi akınına uğradı.

Didim Belediyesi tarafından tarihi Apollon Tapınağı etrafında bu yıl ilki düzenlenen Apollon Takı Festivali ziyaretçi akınına uğradı. Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği festivalin yanı sıra, Didim Belediyesi tarafından tarafından restore edilerek kent müzesi haline dönüştürülen Yoran Mübadele ve Anı evi (MÜBEV) yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Festivalin Didim’in Tanıtıma katkı sağlayacak yeni bir işe daha imza attıklarını belirten Başkan Atabay Didimli hanımlarımız bu konuda çok fazla gayretli ve üretiyorlar. Apollon Tapınağı'nın tanıtımına da katkı sağlayacağı ve hanımlarında el emeklerinin ekonomik olarak geri dönüşünü sağlamak adına bu etkinliği düzenledik. Bu yıl bunu tutturabilirsek gelecek yılda devamını düşünebiliriz. Didim halkının buna katılım sağlaması ve ilgi göstermesi de önemli. Bu noktada bu festivalin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

9 Günlük Ramazan Bayramı tatili ve Apollon Takı Festivali boyunca on binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline gelen Yoran Mübadele ve anı evi ziyaretçi akınına uğradı.

Belediye Başkanımız A.Deniz Atabay projeleri arasında yer alan, Geçmişin izlerini günümüzde sürdüren önemli tarihi binalarımızdan birisi olan Mübadele evi’nde sergilenen bir çok objeyi inceleyen ziyaretçiler, Türk-Yunan nüfus mübadelesi, Yoran mübadilleri ve Didim’in kent belleği ile ilgili görüntüleri izleyerek, evi gezme fırsatı buldular.

Yoran-Didim kültürünün tüm dünyaya tanıtımının sağlandığı bu büyük proje için Belediye Başkanımız A.Deniz Atabay’a teşekkür eden ziyaretçiler, yörenin tarihi için son derece büyük ve önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Didim’in kültürüne ve geçmişine ışık tutan Yoran Mübadele ve Kültür anı evi ilgi odağı olmasından dolayı, memnuniyetlerini dile getiren Belediye Başkanımız A.Deniz Atabay, ziyaret eden tüm yerli ve yabancı turistlere teşekkür ederim ifadelerini kullandı.